SÚŤAŽIŤ! VÍŤAZIŤ! / III / SKA

SÚŤAŽIŤ, VÍŤAZIŤ III / Slovenská komora architektov
výstava víťazov architektonických súťaží
31/05 – 05/06/2022
ut-ne  10:00 – 17:00
Primaciálny palác – galerijné priestory

Architektky a architekti radi rozprávajú, ale málo píšu. Písanie si totiž vyžaduje čas – o poznanie viac než rozprávanie a iba o trochu menej než kreslenie. Je preto radosť sledovať, že v poslednom období sa rozbehla diskusia formátom, ktorá je architektom najbližšia. Architektonické súťaže sa usadili v slovenskom prostredí, a je v nich čo čítať. Stali sa cennou platformou, kde sa diskutujú aktuálne témy, akými sú výzvy zodpovedného navrhovania zoči voči klimatickej zmene, diskusie o adaptáciách a regeneráciách. Vďaka súťažiam sa vyrovnáme s dedičstvom architektúry II. polovice 20. storočia, ale aj tvoríme vzťah k prostrediu a usilujeme o usmernenie urbánneho rozvoja. Pole sa rozšírilo, a rastie, teraz netreba zanedbať starostlivosť (poroty) a dodávanie živín (súťažiaci). Ak vydržíme, naša domáca architektúra sa môže za pár rokov tešiť z bohatej a zdravej úrody.

Wellness hotel, Zuberec
1. miesto: Geome3 s.r.o., autori: Martin Gallovský, Mária Derevencová, Peter Derevenec
Slovenský turistický ruch je posledné roky cieľom nemalých investícií, ktoré však len výnimočne smerujú do architektonicky kvalitných riešení s dôrazom na minimalizáciu nepriaznivých vplyvov na environment alebo tvorby obrazu krajiny. Príklad zo Zuberca ukazuje spôsob, akým by súkromní investori mohli postupovať, pri hľadaní riešení stavebných investícií do turistického ruchu.

Dom kultúry, Malacky 

1. miesto: N/A s.r.o., autori: Benjamín Brádňanský, Vít Halada
Verejných stavieb je ako šafranu a takých, ktoré smerujú do kultúry, ešte menej. Mesto Malacky hľadalo podobu svojho nového kultúrneho stánku formou súťaže. Výsledok okrem chýbajúceho zázemia pre koncerty, výstavy a spoločenský život, azda novým objektom vyrieši aj dlhodobo pálčivý problém Malaciek s chýbajúcim „srdcom“ mesta.