LAN architecture / Paríž

28/05/2019 – 19:00 – Primaciálny palác, Primaciálne námestie 1, Bratislava

Francúzsky architektonický ateliér LAN architecture (Local Architecture Network) založili v roku 2002 Umberto Napolitano a Benoît Jallon, ktorých spoločným cieľom je budovať úzke väzby medzi architektúrou a ďalšími disciplínami v oblasti umenia a rozvoja miest.
Tento postoj sa rozvinul do metodológie umožňujúcej štúdiu skúmať nové územia a vytvoriť víziu zahŕňajúcu sociálne, urbanistické, funkčné a formálne otázky. Projekty pod značkou LAN sa pokúšajú nájsť elegantné a moderné odpovede na tvorivé a pragmatické obavy.
Vyznávajú striedmosť, racionalitu, funkčnosť a flexibilitu. Okrem mnohých moderných obytných domov majú za sebou aj návrhy radnice, súdu a väzenia alebo divadla Le Maillon v Štrasburgu či prestavbu časti slávneho výstavného pavilónu Grand Palais v Paríži. Typická je pre nich otvorenosť a prepojenie s exteriérom. Vďaka svojej tvorivej činnosti si veľmi rýchlo vybudovali výbornú reputáciu a vyhrali množstvo súťaží ako doma, tak aj v zahraničí a získali niekoľko ocenení:
Cenu Nouveaux Albums de la Jeune Architecture (NAJA) udeľovanú francúzskym ministerstvom kultúry a komunikácie (2004); cenu za Medzinárodnú architektúru udeľovanú múzeom Chicago Athenaeum a Európskym mestským centrom architektúry, umenia, dizajnu a urbanistických štúdií, ocenenie Archi-Bau, špeciálnu cenu udelenú na 12. Svetovom trienále architektúry v Sofii (2009); cenu AR Mipim Future Projects a ocenenie 40 pod 40 v Európe (2010). V roku 2011 získalo štúdio cenu LEAF Awards za projekt najlepšieho udržateľného rozvoja v súlade s prostredím, cenu Výber SAIE 2011 a špeciálnu cenu AMO Fondation d’Entreprise Excellence SMA. Štúdio LAN bolo medzi nominovanými na Prix de l’Equerre d’Argent 2011. Získalo striebornú medailu udelenú v rámci Medzinárodnej ceny za udržateľnú architektúru pre spoločnosť Fassa Bortolo v roku 2012. V roku 2013 bolo štúdiu LAN udelené uznanie v rámci ocenení Civic Trust Awards, cena za rezidenčné objekty WAN Residential Award a prvá cena za projekt BigMat France. V roku 2014 bola budova Euravenir Tower nominovaná na Prix de l’Équerre d’Argent a v roku 2015 na európsku cenu za súčasnú architektúru – Mies van der Rohe Award 2015. Centrum EDF Archives bolo nominované na Európsku cenu Philippe Rotthier za architektúru a Neue Hamburger Terrassen získali Medzinárodnú cenu za architektúru múzea Chicago Athenaeum a cenu Carl-Friedrich Fischer Preis 2014 – Humanes wohnen. V tom istom roku ocenila štúdio LAN Francúzska akadémia architektúry a udelila mu cenu Le Soufaché.

www.lan-paris.com