ITB

ČEREŠNE FINE LIVING
ITB

Nový obytný komplex v Dúbravke zaujme najmä originálnym dizajnom jednotlivých obytných blokov. Ich súčasťou sú nielen 1 až 5-izbové byty, ale aj mezonety, byty s predzáhradkami, či spoločné priestory pre obyvateľov a obchodné prevádzky. Hlavným konceptom projektu je podpora komunitného života s klubovňou, recepciou, strešnými terasami, ale aj s ihriskami pre deti i dospelých a kočíkovacími dráhami. Projekt je rozdelený do piatich fáz, pričom aktuálne sa dokončuje 2. fáza Čerešne Lake s vodnou lagúnou.
www.ceresne.sk

architekti: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Juraj Mihálik, Aleš Hradecký, Emanuel Zatlukaj, Dominika Kollárová, Imrich Vaško
spolupráca: Juraj Fabrici, Patrik Bartas, Teodor Pongo, Jakub Vydra, Sofia Lichvárová

VYHLIADKOVÁ VEŽA DEVÍNSKA KOBYLA
ITB

Vyhliadková veža stojí na najvyššie položenom mieste Devínskej Kobyly v nadmorskej výške 514 m n. m. Jej umiestnenie v území hraníc troch štátov reprezentuje symbolický význam prelínania kultúr strednej Európy. Výhľad do troch susediacich štátov je motívom, ktorý bol pretavený do troch vyhliadkových plošín v rôznych výškových úrovniach. Biela farebnosť umožňuje vyniknúť siluete veže na pozadí korún okolitých stromov a zároveň ju robí neviditeľnou z diaľkových výhľadov na masív Devínskej Kobyly. Do výšky 21,27 metrov sa návštevníci dostanú po vyšliapaní 112 schodov. Výstavba vyhliadkovej veže je prvým krokom k znovuobnoveniu lokality, naštartovaniu revitalizácie a podpore cestovného ruchu v blízkom okolí. Ďalším krokom je ideová súťaž pre študentov architektúry Raketová základňa Devínska Kobyla. Vyhliadková veža bola nominovaná na CE ZA AR 2021 v kategórii exteriér, ako aj na Cenu Dušana Jurkoviča a medzinárodná odborná porota ju zaradila aj na shortlist Piranesi award exhibiton, kde sa ako jediná stavba zo Slovenska ocitla medzi TOP 8 z celej Európy. Zároveň získala aj ocenenie BigSEE Award BigSEE Architecture Award 2021 v kategórii Landscape and urban space.

architekti: Autori: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Emanuel Zatlukaj, Imrich Vaško, Branislav Groch, Aleš Hradecký, Denisa Pavkovček Šťastná
spolupráca: Katarína Frivaldská, Júlia Jackulíková