*IKONY – IĽJA SKOČEK / SK

30/10/2020

Po filme bude nasledovať diskusia s tvorcami filmu IKONY – Iľja Skoček, moderuje architektka Henrieta Moravčíková.

Diskutovať sa bude aj o tom ČO S IKONAMI MODERNUZMU s hosťami: Matúš Vallo / primátor BA, Ján Mackovič / KPU – pamiatky, Henrieta Moravčíková / DOCOMOMO, Pavol Paňák / BKPŠ, moderuje Patrik Garaj / dennik N.

Dokumentárny seriál o generácii architektov, ktorá v druhej polovici 20. storočia formovala tvár slovenských miest, aj obraz architekta ako nekompromisnej osobnosti.
IKONY je dokumentárny seriál o najstaršej žijúcej generácii slovenských architektov. Generácii, ktorá dosiahla vrchol svojej tvorby za čias socializmu a dnes sa častokrát nestretáva so zaslúženým uznaním verejnosti.
Film nie je len portrétom architektov. Nastoľuje otázku vnímania slovenskej architektúry, identifikácie sa s mestom, v ktorom žijeme a budovami, ktorými je tvorené, ich dôstojného využívania a neupieraní ich jedinečnosti.
Iľja Skoček už v mladom veku a v spolupráci s architektmi Ferdinandom Končekom a Ľubomírom Titlom vyhral súťaž na významné objekty ako je Dom odborov Istropolis v Bratislave. Veľkú časť kariéry sa venoval aj obytnej výstavbe na Slovensku a v Alžíri.

foto portrét: Nora a Jakub Čaprnka

*IKONY – IĽJA SKOČEK

Réžia / Director: Dano Dekan
Krajina Pôvodu / Country of origin: SK
Rok / Year: 2020
Dĺžka / Duration: 26 min
Jazyk / Language: SK