(EX)PATRIOTI
30/05/2025 Bernolák
diskusia
Mnohí mladí architekti absolvujú študentskú „grand tour“ s očakávaním, že sa z nej raz stane len pekná spomienková kapitola. No pre viacerých sa niekoľko mesiacov v zahraničí zmení na roky – alebo na neurčito. V DAAD sme sa už dlhšie pohrávali s myšlienkou upriamiť pozornosť na architektov, ktorým sa podarilo uplatniť v odbore aj za hranicami. Žiadne servírky či umývači riadov, ale vážna práca v architektonických ateliéroch. Top ofisoch. Aké sú ich príbehy, postrehy a analýzy?
V diskusii moderovanej architektkou Kristínou Tomanovou sa predstavia:
Ivana Čobejová (Brusel, KGDVS)
Peter Jakubíček (Viedeň, WINDSTÄRKE 7)
a Michala Lietavová (Kodaň, COBE)
Ivana Čobejová, Brusel
Pohybuje sa na hranici architektúry, umenia a dizajnu. Spolupracovala s časopisom San Rocco v Miláne a štúdiom Dyvik Kahlen v Londýne. Od roku 2019 je súčasťou štúdia OFFICE Kersten Geers David Van Severen v Bruseli, kde viedla napr. súťažný návrh revitalizácie národnej kultúrnej pamiatky Obchodný dom Breda v Česku. Je autorkou knižnej edície Priestor a kontinuálne sa venuje navrhovaniu nábytku aj architektonickým súťažiam.
Peter Jakubíček, Viedeň
Študoval na FAD STU v Bratislave, kde bol aj aktívnym členom združenia Archtung. Absolvoval dve výmenné študijné stáže (Erasmus) – v Nemecku a Rakúsku. Po ukončení štúdia sa spolu s partnerkou presťahovali do Viedne, kde obaja našli uplatnenie vo svojich odboroch. Peter začínal v ateliéri Alles Wird Gut, no už tretí rok pôsobí vo Windstärke 7 Architektur na pozícii, ktorú možno nazvať „head of design“.
Michala Lietavová, Kodaň
Po ukončení štúdia (Ing. arch.) absolvovala v rámci Erasmu stáž v Kodani. Zo šesťmesačnej stáže sa stala desaťročná prax v renomovaných ateliéroch v Dánsku a Holandsku – vrátane ADEPT, C.F. Møller či Karres en Brands. Zameriavala sa najmä na architektonické a urbanistické súťaže. Posledné tri roky pôsobí v ateliéri COBE v Kodani, kde sa venuje urbanizmu a pokročilým fázam územného plánovania.

Ivana Čobejová

Peter Jakubíček
