TON

20 – 26/09/2021

Publikácia +- 160 rokov

Príbehy spojené s výročím 160 rokov fungovania továrne mapuje nová publikácia Adama Štěcha +- 160 rokov.
Časť z nich si môžete prehliadnuť tiež na webe https://www.plusminus160.com/cz, na tomto webe nájdete tiež 360° video, ktoré vám umožní nahliadnuť do výroby na technológiu ručného a strojného ohýbania dreva.

Kniha nie je detailnou historickou sondou, ale kurátorsky koncipovaným súborom znalostí, faktov a zaujímavostí, ktoré vizuálne výraznou formou zoznamujú čitateľov s fenoménom ohýbaného nábytku z Bystřice pod Hostýnem. Jeho minulosťou, súčasnosťou a budúcnosťou.

Továreň na ohýbaný nábytok bola v Bystřici pod Hostýnem založená vynálezcom, dizajnérom a nemeckým podnikateľom, Michaelom Thonetom roku 1861. Ten sa rozhodol pre toto miesto kvôli okolitým bukovým lesom, výhodnej logistickej polohe a pracovitosti miestnych obyvateľov. Miesto si počas fungovania prešlo rôznymi obdobiami rozkvetu i úpadku, ikonický ohýbaný nábytok sa v ňom však nepretržite vyrába dodnes.

„Sme šiestou generáciou, ktorá píše príbehy z Bystřice pod Hostýnem. To nás núti myslieť aj na generácie budúce – vo vzťahu k tomuto miestu, tiež obecne premýšľať nad tým, ako konkrétne prispieť k dostatočnej kvalite životného prostredia,“ vysvetľuje Milan Dostalík. TON sa preto zameria nie len na neutralitu svojej uhlíkovej stopy, ale začne tiež ponúkať popri opravách rákosového výpletu aj renováciu celých produktov. „Chceme sa zamerať na predĺženie životného cyklu produktov a pripomínať, že niekedy sa stačí vrátiť k tomu, čo používali už generácie pred nami,“ dodáva Dostalík.

www.ton.eu