bootstrap slider by WOWSlider.com v8.6
DNI ARCHITEKTÚRY A DIZAJNU
 
 

CLUBOBKA

 

CLUBOVKA je miesto, ktoré je oslobodené od "IZMOV", od odbornej kritiky, je predovšetkým o človeku, o jeho práci snoch,o názore, o jeho motivácii, o tom čo na prvý pohľad nevidieť, o myšlienke... Zmyslom CLUBOVKY je predstaviť výrazných tvorcov súčasnej svetovej architektúry a dizajnu - ľudí, ktorí žijú svoj bohatý život v absolútnej a permanentnej tvorivej búrke, túžbe a vášni...

 

Na DAAD 2018 Clubovka predstaví První damu české architektúry architektku Alenu Šrámkovu, prostredníctvom dokumentu od režisérky Jany Chytilovej a berlinske štúdio krajinných architektov TOPOTEK 1.

 

URBAN MARKET
Urban Market je popredným kultúrnospoločenským podujatím, ktoré v sebe spája živý dizajnérsky trh súčasnej umeleckej a kreatívnej tvorby, prezentáciu profesionálnej módy, dizajnu a umenia, ako aj pestrý kultúrny program, edukačné aktivity a tvorivých ľudí z rôznych odvetví umenia v jednom čase na jednom mieste. V roku 2018 budeme prezentovať a spájať komunitu tvorivých ľudí už deväť rokov. Jarná edícia Urban Marketu sa už tradične uskutoční v rámci bratislavských Dní architektúry a dizajnu (DAAD).

 

DOBRÉ ADRESY

Kam vyraziť za dizajnérskymi novinkami či priateľskými zážitkami? Na koktaily na dobrých adresách! Všade bude niečo nové, nevídané a podané priamo z prvej ruky, od dizajnérov, architektov či výberových výrobcov.

 

V galérii ART DESIGN PROJECT bude prezentácia novej kolekcie svietidiel Orbital, ktoré vytvorilo štúdio deFORM pre BOMMA. Kolekciu osobne predstavia Jakub Pollág & Václav Mlynář z Prahy v Design Project store na Špitálskej 7.

 

V showroome TON na Karpatskej 8 sa možno osobne zoznámiť s novou kolekciou Chips a jej autorom, českou dizajnérkou Luciou Koldovou .

 

O 5 MIN 12

 

Tento rok sú na programe formátu O 5 MIN 12 dve prezentácie produktov z oblasti nábytkového dizajnu a originálnych interierových prvkov.

 

V bývalej galérii Space spoločnosť NOVA INTERER pripravila výber z produkcie značky LOCO, ktorá je špecialistom sedací nábytok. na Velehradská 7/A, Bratislava 01/06/2018 - 11:55 - 13:00

 

A CLASS STUDIO – Material Solutions predstaví novú kolekciu Panbeton od štúdia Neri&Hu. Koktail a predstavenie showroomu. Robotnícka 5, Bratislava, 30/05/2018 - 11.55-13.00

 

VÝSTAVY A PREHLIADKY

Súčasťou sprievodného programu DAAD 2018 sú aj výstavy na rôznych miestach v centre Bratislavy.

 

 

   

PRVNÍ DÁMA ČESKÉ ARCHITEKTÚRY,
premietanie dokumentu o českej architektke
Alene Šrámkovej
Praha / Česko


27/05/2018 - Clubovka
Kino Mladosť, Hviezdoslavovo námestie 17, Bratislava


Špičková česká architektka označovaná za prvú dámu českej
architektúry. Narodila sa v Prahe, ale mladosť strávila na Slovensku, kde
absolvovala aj štúdium na Fakulte architektúry Slovenskej technickej
univerzity v Bratislave. Študovala tiež na Akadémií výtvarných umení v Prahe. Je autorkou a spoluautorkou významných stavieb, predovšetkým slávnej budovy ČKD v Prahe na Můstku či odbavovacej haly Hlavního nádraží. Medzi ďalšie práce patrí Kultúrne centrum Lužiny (s Ladislavem Lábusem), Hypobanka na Náměstí Republiky, lávka v Holešovicích, dom s opatrovateľskou službou v Horažďovicích, Tyršův most v Přerově, sladovňa v Olomouci či budova Fakulty architektúry ČVUT v Dejvicích.
Podpísala sa tiež pod návrhy viacerých hotelov či reštaurácii v Čechách.
Jej domy sú postavené na jednoduchosti a striedmosti, ale hovorí z nich
pravdivosť a pokora.
V roku 1992 založila ateliér Šrámková architekti. Okrem práce v ateliéri
vyučuje na Českom vysokom učení technickom v Prahe.
A. Šramková v roku 1994 získala Cenu osobnosti českej architektúry. V roku 2007 získala medailu Za zásluhy a Poctu Českej komory architektov. V roku 2010 si prevzala aj cenu českého ministerstva kultúry za prínos v oblasti architektúry.

TOPOTEK1
architekti
Berlín / Nemecko


31/05/2018 - Clubovka
Primaciálny palác, Bratislava


TOPOTEK 1 sú na mape ateliérov krajinnej architektúry už od roku 1996. Za jeho zrodom aj dobrým menom stojí jeden zo zakladateľov, Martin Rein-Cano (1967). Azda najviac publicity získali v súvislosti s verejným priestorom Superkilen v Kodani, na ktorom spolupracovali s ateliérom BIG a s umeleckým štúdiom Superflex. TOPOTEK 1 sa sami opisujú ako cestovatelia v interdisciplinárnej oblasti, kde sa architektúra, mestský dizajn, umenie a hudba prelínajú s rôznorodými typológiami a mierkami. Ťažiskom práce je navrhovanie verejného priestoru, ktorý vnímajú ako možnosť na vyjadrenie jednotlivca i spoločnosti. Ku kľúčovým stratégiám tvorby patrí hybridizácia tém, transformácia rozmanitých dizajnových prvkov a scénografický prístup k inscenovaniu prostredia. Konfliktné stránky miesta chápu ako pravú podstatu jeho identity. Ich projekty sa vyznačujú citlivosťou voči aktuálnym globálnym
procesom v spoločnosti vrátane migračnej krízy a multikulturalizmu.
www.topotek1.de

Hlavní partneri:
FPU, ČESKÉ CENTRUM V BRATISLAVE, TAROS NOVA, MINI
Hlavní partneri:
FPU, EQUITONE, GOETHE-INSTITUT BRATISLAVA, MINI

URBAN MARKET 2018 (Spring Edition)
01. – 03. 06. 2018 / Fakulta architektúry STU


Námestie slobody 2911/19, 812 45 Bratislava – Staré Mesto


Urban Market je popredným kultúrno-spoločenským podujatím, ktoré v sebe spája živý dizajnérsky trh súčasnej umeleckej a kreatívnej tvorby, prezentáciu profesionálnej módy, dizajnu a umenia, ako aj pestrý kultúrny program, edukačné aktivity a tvorivých ľudí z rôznych odvetví umenia v jednom čase na jednom mieste. V roku 2018 budeme prezentovať a spájať komunitu tvorivých ľudí už deväť rokov. Jarná edícia Urban Marketu sa už tradične uskutoční v rámci bratislavských Dní architektúry a dizajnu (DAAD).


TÉMA: SPOLUPRÁCA
Komerčný trh je v dnešnej dobe hlavne o súťažení a skloňovaní slova konkurencia. Nás však vo svete plnom rozdielností oveľa viac zaujíma zdieľanie nadobudnutých schopností, ktoré má silu prinášať výnimočné výsledky. A práve o tom je spolupráca.

Dnes si už len ťažko predstavíme prácu alebo projekt, ktoré by nevyžadovali nejakú formu spolupráce. Pracovať aspoň s jedným ďalším človekom nás
obohacuje o zážitky zo spoločného riešenia problému, zdieľania myšlienok, nápadov a schopností a z neustáleho učenia sa. Spolupráca posilňuje medziľudské vzťahy, zlepšuje pripravenosť na prijímanie iných názorov, riešenie konfliktov, umožňuje viesť vecné diskusie, ako aj schopnosť vystúpiť zo svojej bubliny a pozrieť sa na situácie z viacerých pohľadov. A väčšinou prinesie niečo originálne.

O toto všetko nás obohacuje spolupráca, ktorá bude témou jarného vydania Urban Marketu. Koncepčne sa chceme zamerať hlavne na českoslovenkú
spoluprácu a projekty, ako aj synergický efekt, ktorý spolupráce vo všeobecnosti prinášajú. Keď sa dobré veci spájajú, vedia byt ešte lepšie.

Urban Market v niektorých smeroch vybočuje od mestského spôsobu života a v niektorých smeroch zase od marketu, najmä sortimentom ponúkaných
výrobkov a programom, kde majú okrem dizajnu, módy a ručne vyrábaných originálnych výrobkov od desiatok autorov priestor aj workshopy, prednášky, diskusie, koncerty, výstavy či rôzne iné umelecké aktivity.

Urban Market je najvýraznejším a najväčším alternatívnym podujatím na Slovensku zameraným na prezentáciu súčasnej dizajnu, módy, kreatívnej tvorby a mladého súčasného umenia. Od roku 2010 sa na Urban Markete zúčastnilo veľa slovenských ale aj zahraničných módnych návrhárov, dizajnérov, handmade výrobcov a ich počet sa naďalej zväčšuje a škála sa rozširuje.
Súčasťou podujatia je plnohodnotný sprievodný program postavený na hudobných vystúpeniach lokálnych kapiel, diskusiách na súčasné témy, prezentáciach umelcov, umeleckých značiek a iných projektov, výstav, workshopy a rôznych iných umeleckých formiem.

www.urbanmarket.sk

 
ART DESIGN PROJECT
30/05/2018 - 17.00-18.00
deFORM - Jakub Pollág & Václav Mlynář / Praha - prezentácia novej kolekcie svietidiel Orbital pre BOMMA
Design Project store / Špitálska 7, Bratislava
 

TON
31/05/2018 - 17.00-18.00
predstavenie novej kolekcie Chips dizajnérky Lucie Koldovéprezentácia tvorby Lucie Koldové + Koktail
Karpatská 5028/8, 811 05 Bratislava

LOUNGE KRESLO CHIPS
Jemné krivky, kontrast materiálov a technológia ručného ohýbania dreva. Lounge kreslu Chips dominuje impozantné vzdušné operadlo v tvare zemiakového lupienka, ktorý vo svojej spodnej časti tvorí zároveň jednu z troch podnoží. Do kontrastu je mu postavený masívny sedák s komfortným čalúnením a taštičkovými pružinami vo vnutri. Pohodlie pri sedení zvyšuje ešte variabilný chrbtový vankúš.

DIZAJN / LUCIE KOLDOVÁ
Uznávaná česká dizajnérka v roku 2009 vyštudovala pražskú Vysokú školu umeleckopriemyselnú. Prácu na projektoch však následne rozvíjala v Paríži, kde vytvorila svoje prvé kolekcie svietidiel Balloons a Muffins. Dnes pôsobí opäť v Prahe, kde pracuje na produktoch pre každodenné použitie, objektoch pre galérie a limitovaných edíciach svietidiel, sklenených skulptúr či nábytku.

 

A CLASS STUDIO – Material Solutions
30/05/2018 - 11.55-13.00
predstavenie novej kolekcie Panbeton od štúdia Neri&Hu. Koktail a predstavenie showroomu.
Robotnícka 5, 831 03 Bratislava,

 

Interiérové štúdio bolo založené v roku 2011 Miroslavou Trokšiarovou, ešte počas jej štúdií dizajnu na Vysokej Škole Výtvarných Umení, s víziou tvoriť interiéry s nadčasovou estetikou, ergonomicky čisté a prispôsobené potrebám klienta, s cieľom zlepšiť jeho prostredie a kvalitu života v dlhodobom horizonte.
Kľúčovým pre tvorbu štúdia je jej rukopis, ktorý je ovplyvnený škandinávskou estetikou a tiež filozofiou nikdy nestarnúceho modernizmu.
Na základe skúseností a dopyte po kvalitných materiáloch a originálnych interiérových prvkoch architektonickej kvality vzniklo A Class Studio– Material Solutions, ktoré je v súčasnej dobe výhradným dovozcom značiek Concrete LCDA a ARGILE pre Slovenský a Český trh.

Program:
- Predstavenie frnacuzskeho vyrobcu Conrcrete LCDA a ich novej kolekcie Panbeton od studia Neri&Hu
- Predstavenie filozofie francuzskej znacky premiovych a prirodnych naterov ARGILE
- Predstavenie showroomu
- Koktejl + obcerstvenie

 

NOVA INTERIER
01/06/2018 - 11:55 - 13:00
Velehradská 7A, bývalá galéria SPACE

 

Nova Interier Studio sa kamaráti s českým výrobcom a dodávateľom sedacieho nábytku LOCO design a práve predstavitelia tejto značky budú hlavnými aktérmi obedňajšej akcie O 5 MIN 12. Stoličky a kreslá, ktoré prezentujú aj na Salone del Mobile v Miláne, majú široký diapazón použitia a, samozrejme, kvalitný dizajn vrátane ergonómie, konštrukčných prvkov a detailov. Sortiment zahŕňa stoličky do kancelárií, konferenčných priestorov, lekárskych ambulancií či priemyselných prevádzok, ale aj čalúnený sedací nábytok, ďalej tzv. meeting space a akustické systémy.

 

Ó HORY, Ó HORY, Ó HORY
Súčasná architektúra včeských a slovenských horách v historickom a krajinnom kontexte
do 3. júna / 10:00 — 18:00
Design factory, Bottova 2

 

Design factory pokračuje v spolupráci s pražskou Galériou Jaroslava Fragnera, ktorá po niekoľkých výstavách o architektúre v alpskom a nórskom prostredí predstaví realizácie v českých a slovenských horách. Hoci oba štáty majú rozdielne morfologické východiská, spoločná história významne ovplyvnila ich architektonický vývoj. Šesťdesiat stavieb zobrazuje bohatú typologickú škálu od vyhliadok, environmentálnych centier, cez hotely až po rodinné domy, no predovšetkým kontextuálny prístup a vzrastajúcu snahu po udržateľnosti. Kurátormi výstavy sú Dan Merta a Tomáš Bujna, a na jej príprave spolupracovali Matúš Dulla, Ján Krcho, Petr Kratochvíl, Klára Pučerová a Henrieta Moravčíková.

 
 

VYNALIEZAVOSŤ A KRÁSA
Taliansky dizajn vo fotografii Mira Zagnoliho
1. jún — 19. jún / 10:00 — 18:00
Dvorana ministerstva kultúry SR, Nám. SNP 33
vernisáž 1. júna o 17:00

 

Miro Zagnoli sa ako fotograf podieľal na reklamných kampaniach talianskych značiek, ktoré v dejinách dizajnu druhej polovice 20. storočia zanechali výraznú stopu.

Vďaka Zagnoliho práci sa diela dizajnu stávajú súčasťou príbehu, ktorý nie je iba scénickou myšlienkou, ale komplexnejšou a tajomnejšou zápletkou v skutočnom živote vecí. Medzi jeho klientov patria firmy ako napríklad Alessi, Artemide, Cassina, Driade, Kartell, Molteni, Moroso a tak ďalej. Portrétoval tiež osobnosti zo sveta dizajnu ako sú Alberto Meda, Jasper Morrison, Enzo Mari, Patrizia Moroso, Ross Lovegrove, Marc Newson, Ronan a Erwan Bouroullec a mnohí ďalší. Výstavu organizuje Taliansky kultúrny inštitút v rámci festivalu Dolce Vitaj.

 

ETERNITY AND AMOMENT
do 10. júna
non - stop
Poľský inštitút,
okná na Klobučníckej ulici

 

Výstava prezentuje poľskú architektúru z obdobia nezávislosti Poľska v rokoch 1918 – 1939 ako nástroj na budovanie poľskej národnej identity. Ukazuje, ako sa sny a túžby poľských architektov a urbanistov stali realitou. Titul výstavy sa inšpiroval prejavom poľského architekta a dizajnéra Lecha Niemojeského, autora viacerých vynikajúcich projektov a stavieb v medzivojnovom období. Výstavu pripravilo Ministerstvo zahraničných veci Poľskej republiky a Centrum architektúry.

 

ARCHITEKTÚRA OBILNÝCH SÝPOK A SÍL NA SLOVENSKU
pondelok - piatok
11:00 — 17:00
Galéria architektúry SAS, Panská 15

 

Obilnica bola oddávna najchránenejšou časťou obydlia aj mesta. Veľká spoločenská hodnota skladov obilia sa odzrkadľovala aj v ich architektonickom stvárnení. Na ich výstavbu sa používali najmodernejšie materiály a technológie, prevádzku riadili najnovšie patenty a strojové zariadenia. Projekty sýpok a obilných síl často riešili renomovaní architekti a stavebné firmy ako napríklad Emil Belluš, Milan Svitavský, Pittel-Brauswetter, Karel Skorkovský či Hlavaj-Palkovič- Uličný. Napriek tomu zostali takmer neznámou témou. Výstava, ktorej kurátorkou je Tereza Bartošíková, približuje vybrané reprezentatívne stavby tohto špecifického typologického druhu formou dobových fotografií a projektovej dokumentácie.

 

ROČENKA SLOVENSKEJ ARCHITEKTÚRY 2016 / 2017
30. máj o 17:30
Primaciálny palác

 

Oddelenie architektúry SAV pokračuje v skúmaní toho najlepšieho, čo bolo za uplynulé dva roky na Slovensku postavené. Ambíciou autorov však nie je len vyzdvihnúť najpozoruhodnejšie architektonické diela, ale aj ref lektovať dôležité témy v rámci architektonickej scény. Aktuálne sa zaoberali otázkami plánovania a výstavby slovenských miest, pričom skúmanie a kritika mechanizmov, ktoré cez naše mestá formujú aj architektúru v nich sa stali aj východiskom k zostaveniu výberu diel samotnej publikácie. V úvodnej eseji ročenky holandský kritik Hans Ibelings zhodnotil tento výber ako "hypotetický inverzný svet, v ktorom takmer dve desiatky nových projektov v ročenke nebudú výnimkami, ale stanú sa pravidlom." Publikácia bude po prvý krát uvedená na DAAD vo forme moderovanej diskusie na témy plánovania súčasných slovenských miest a ich architektúry s autormi a pozvanými hosťami.

Autori: Henrieta Moravčíková, Peter Szalay, Katarína Haberlandová, Laura Pastoreková,

Vydavateľstvo: SLOVART Bratislava 2018

Grafický dizajn: Matúš Lelovský

 

LETNÝ PRIESKUM VŠVU
25. máj — 3. jún

09:00 — 18:00
Hviezdoslavovo nám.18
/ architektúra, maľba

 

Vysoká škola výtvarných umení v čase konania festivalu DAAD verejne prezentuje semestrálne práce svojich študentov. Na pôde Katedry architektonickej tvorby na Hviezdoslavovom nám. 18 je vystavený aj interdisciplinárny projekt s názvom Tvarovanie hmloviny. Jeho predmetom je skúmanie hraníc architektúry 21. storočia, testovanie nových materiálov (3D Mesh Spacer Fabric a Glass Fibre Reinforced Polymer) a definovanie nových navrhovacích metód: od sérií fyzických modelov, cez nejednorazové cyklické navrhovanie a vyhodnocovanie kvalít k haptickej a materiálovej fabrikácii konečnej štúdie v podobe objektov v mierke 1:1. Výsledkom sú mäkké analógovo tkané/pletené oblakové štruktúry, neexaktné geometrie, ne/kontrolovateľné agregáty alebo tvárne priehradoviny.

Projekt vznikol pod pedagogickým vedením D. Pištekovej a K. Rypákovej, členmi tímu boli H. Arnold, P. Dóža, M. Krpalová, K. Kocková, L. Mráz, M. Néveri, D. Nosko, P. Ollerová, F. Orság, K. Pak, Š. Trančík a M. Vasilišin.

 

NOVÉ LIDO
31. máj o 17:30
Primaciálny palác

 

Nové Lido je vznikajúca štvrť, ktorá má potenciál nadviazať, doplniť a rozšíriť existujúce centrum Bratislavy. Počas uplynulých dvoch rokov spracovali odborníci koncepciu jej urbanistických princípov a verejných priestorov, aby tak vytvorili základ k ďalšej realizácii. Výsledky tejto práce odprezentujú architekti Jakub Cígler, Igor Marko a Juraj Benetin. Po prezentácii bude nasledovať aj krátka diskusia. www.novelido.sk

 

‹ Základ Nového Lida má tvoriť pätica verejných priestorov, ktoré prispejú k dobrému životu v meste.

 

MAPA VEREJNÝCH PRIESTRANSTIEV
30. máj o 17:30
Primaciálny palác

 

Verejné priestranstvo je priestor, ktorý je prístupný každému bez toho, aby musel prekonávať prekážky. Bratislavské kultúrne a informačné stredisko v spolupráci s mladými tvorcami Jankou Čelkovou, Petrom Dóžom a Markom Matisom sa podujali na vytvorenie interaktívnej "mapy verejných priestranstiev", ktorá bude určená nielen odbornej verejnosti, ale najmä všetkým obyvateľom Bratislavy. S prvou fázou projektu sa budeme môcť zoznámiť práve počas DAAD.

 

VELUX
Pozvánka na Healthy Home Academy
2018 / Mlynica, 29. mája, 10:00 — 14:00

 

Témy podujatia: — problematika smart domácnosti v podaní Apple HomeKit — predstavenie systémového riešenia VELUX ACTIVE — fenomén smart domácnosti v prostredí slovenskej výstavby — Indoor Generation z pohľadu vznikajúcich rizík i riešení zdravie vo vzťahu k pracovnému prostrediu a bývaniu — lifehacky skúseného kouča, ako si udržať zdravie i pracovné nadšenie. Na akcii vystúpia: Petr Mára (odborník na svet Apple), Mgr. Dagmar Sliacka (koučka so špecializáciou na profesijné a kariérne poradenstvo), MUDr. Richard Imrich, DrSc. (riaditeľ Národného ústavu reumatických chorôb), Klára Bukolská (hlavná architektka VELUX), Tomáš Švec (produktový manažér VELUX). Registrácia a viac informácií: www.velux.sk/academy Pred začatím podujatia sa o 9.00 hod. uskutoční komentovaná prehliadka priestorov Mlynice.

 


     rainside s.r.o.
Facebook Instagram Facebook Twitter