bootstrap slider by WOWSlider.com v8.6
DNI ARCHITEKTÚRY A DIZAJNU

PARTERGALLERY
26/05 - 31/05/2015
UL. LAURINSKÁ / PANSKÁ _ BRATISLAVA

 

Štvrtý ročník výstavného projektu Parter Gallery prináša v rámci festivalu DAAD opäť prehliadku najaktuálnejšieho slovenského dizajnu priamo v centre Bratislavy. Vo výkladoch prevádzok na Pankej a Laurinskej ulici spolu s Kontaktom na Ventúrskej sa i tento rok objavia práce dizajnérov z rôznych oblastí. Hlavnou myšlienkou Parter Gallery je priniesť kvalitný domáci dizajn priamo k ľuďom, do centra, kde sa s nim môžu stretnúť pri prechádzke mestom. Za to, že sa nám darí pripravovať tento projekt opakovane patrí poďakovanie nielen organizátorom DAAD, samotným dizajnérom, ale i prevádzkam, ktoré sú ochotné na týždeň (niekedy dokonca i dlhšie) "darovať" časť alebo dokonca celý výklad na účely výstavy. Nespornou výhodou Parter Gallery je to, že funguje bez otváracích hodín a navštíviť ju tak môžete nepretržite, vo dne aj v noci.

 
 
 

     Mapa akcií v pdf >

 
 
HLAVNÝ PARTNER PARTERGALLERY
 
 
 
ŠPECIÁLNY PARNER
 
 
 
SPOLUORGANIZÁTORI
 
 
 
 
 
MYŠLIENKU DAAD PODPORILA
 

 

 

 

PARTERGALLERY 2015

 

 MÁRIA ŠTRANEKOVÁ A KVETY ORCHIDEÍ.

 

Absolútne prvé šaty pre Múzu šila Mária Štraneková. Biela pristala pódiu Slovenského národného divadla aj Adele Banášovej. "Adela je pre mňa múza", tvrdí návrhárka.
"Osvedčilo sa mi, že biela jej pristane. Nechcela som však klasické šaty, preto som nezvolila korzet, ale v podstate akési ležérne tričko s bolerom." Inšpiráciou mladej návrharky sa stal kvet orchidey. "Fascinuje ma tento tvar," prezradila Mária Štraneková.
Autorka šiat pre Múzu na rok 2010.

   

 HOLUBCOVE HOLUBICE

 

Marcel Holubec si za ústredný prvok zvolil holubicu, symbol, ktorý je aj v jeho mene. Ako sám hovorí, holubica vždy nájde cestu domov, evokuje bezpečie a mier: "Pre mňa je symbolom slobody a voľnosti, pripomína mi moje detské sny o lietaní, ktoré som si živo uchoval v pamäti dodnes. Odevným médiom sa snažím tento jedinečný snový pocit preniesť aj na osobu
nositeľa a diváka."
Autor šiat pre Múzu na rok 2011.

   

 SKROTENÉ PRIADZE MARTINA HRČU

 

Demolácia Cvernovky odhalila tiché tajomstvá v podobe návinov priadzí a textilných farbív. Pre Martina Hrču zosobnili slovenskú kultúru odsúdenú k postupnej demolácii v kontraste so slávnostným večerom udeľovania Ceny Nadácie Tatra banky:
"V tento večer vychádzajú na svetlo významní ľudia, z davu a chaosu priemernosti vystupuje to najlepšie za posledný rok a aj ja som sa rozhodol z "chuchvalca" obyčajných priadzí vytiahnuť pár "svetlých bodov", povýšiť ich vzácnym farbivom a prostredníctvom týchto, pre mňa symbolických materiálov, vyjadriť radosť z toho, že krásne veci sa ešte dejú...".
Autor šiat pre Múzu na rok 2012.

   

 ZÁKON POLARITY MAJI BOŽOVIĆ

 

"Chcela som, aby šaty s Adelou boli akýmsi pandantom – navzájom sa dopĺňali. Vedome som do návrhu vnášala pocity krehkosti, sily, vtipu a dvoch obojstranne sa podporujúcich polarít – maskulinity verzus feminity. Farebnosť, ktorú som zvolila, kontrast čiernej a bielej v kombinácii s mužsko-ženským princípom, sú témy prevzaté z prírody," opísala šaty pre Cenu Nadácie Tatra banky za umenie autorka na rok 2013.
Autorka šiat pre Múzu na rok 2013

   

 PÔVAB ŽIEN OČAMI BORISA HANEČKU

 

V ostatnom ročníku Ceny Nadácie Tatra banky za umenie sa Boris Hanečka inšpiroval pri tvorbe šiat pre Múzu jednou z najznámejších básní amerického romantického básnika a prozaika – Edgara Allana Poea – Havran.
"Túžim umocniť v žene jej prirodzený pôvab a oslobodiť ju pomocou odevu od všednosti a apatie," hovorí. "Mysteriózna polnočná návšteva tajomného havrana mi ponúkla priestor na fantáziu a podnietila moje myslenie, ako stvárniť model pre Adelu.
Autor šiat pre Múzu na rok 2014

   
Slovak fashion council a heineken

 SLOVAK FASHION COUNCIL A HEINEKEN

 

Heineken kreatívny experimentálny workshop so špeciálnym papierom TYVEK. Heineken sa stal hrdým partnerom podujatia SLOVAK FASHION WEEK, počas ktorého študenti odevných vysokých škôl získali neoceniteľnú skúsenosť s novým materiálom pod odborným vedením vedúcej ateliéru odevného dizajnu Prof. Júlie Sabovej, akad.mal. Spolupracovali: Heineken, Europapier, VŠVU Bratislava a UTB Zlín.
www.slovakfashioncouncil.wordpress.com

   
Michal Staško

 MICHAL STAŠKO

 

Venuje sa priemyslovému, interiérovému a nábytkovému dizajnu. V spolupráci s firmou TULI realizuje návrhy sedacích vakov. Za produkt 3k od firmy TULI získal prestížne ocenenie RedDot Design Award winner 2013 v kategórii product design. Pôsobí na Slovensku a v Českej republike
www.stasko.sk

   
Krása vesmírna - Renata Ormandíková

 KRÁSA VESMÍRNA / RENATA ORMANDÍKOVÁ

 

Renata Ormandíková (ako kedysi napísala Zuzana Gažíková) je povrazolezkyňa bez záchrannej siete. Pred udiveným publikom s rozkošou balansuje na lane, udržiavajúc rovnováhu (najčastejšie háčikom, alebo ihlicami) medzi vysokým umením, babičkovským dizajnom, infantilným "hračkovaním" a strelnicovým gýčom. Treba podotknúť, že nikdy nespadne. V tom spočíva jej postmoderné umenie.
www.krasavesmirna.eu

   
Tibor Uhrín

 TIBOR UHRÍN

 

Patrí k umelcom, ktorí obľubujú zmenu, radi experimentujú a spoznávajú nové materiály. V jeho práci prevláda dizajn nábytku a objektov z dreva a kovu. Žije, učí a tvorí v Košiciach.
www.uhrindesign.com

   
Lenka Sršňová

 LENKA SRŠŇOVÁ

 

Odevná dizajnérka. Žije a tvorí v Bratislave. Jej rukopis charakterizuje výrazná farebnosť, symbolika a hravosť.
www.lenkasrsnova.com

   
Michal Hanula

 MICHAL HANULA

 

Produktový dizajnér. V jeho tvorbe dominuje drevo, no rád pracuje aj s inými materiálmi, vždy sú však späté s tradičnou remeselnou kultúrou – drôt, rohovina, vylievanie cínom. Venuje sa tvorbe autorského produktového dizajnu. Žije, učí a tvorí v Ružomberku
www.michalhanula.com

   
Puojd - Michaela Bednárová

 PUOJD / MICHAELA BEDNÁROVÁ

 

Slovenská značka textilného dizajnu. Puojd prezentuje oblečenie na každodenné nosenie pre ľudí, ktorí sa chcú odlíšiť. Puojd je Made in Slovakia, jeho produkty sú výnimočné najmä pre jedinečné potlače, v ktorých sa ukrýva kúsok Slovenska.
www.puojd.sk

   
Bepart - Petra Arbetová

 BEPART / PETRA ARBETOVÁ

 

Značku BEPART založila v auguste 2012 Petra Arbetová. Jej tvorba do veľkej miery vychádza z minimalizmu a geometrie, a jej kolekcia sa vyznačuje čistými a jednoduchými tvarmi. Petra pracuje predovšetkým so striebrom a zlatom. Inšpiráciu nachádza v prírode, tradičnom slovenskom folklóri a každodennom živote.
www.facebook.com/BEPART

   
Villo In

 VILLO IN

 

Villo.in je detský dizajnový nábytok vyrobený na Slovensku. Hlavným cieľom značky je priniesť pre rodiny možnosť mať doma pekný nábytok, ktorý bude funkčný a prispôsobený pre deti. Výroba nábytku je smerovaná najmä do dielní na Slovensku. Produkty nie sú len kusom nábyku, ale aj hračkou pre deti.
www.villo.in

   
Designed - Ondrej Eliaš

 DESIGNED / ONDREJ ELIAŠ

 

Designend je kreatívny ateliér so širokým zameraním, ktorý založil v roku 2009 Ondrej Eliáš, absolvent Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Orientuje sa na jednoduchý, plne funkčný, minimalistický dizajn okorenený jemným humorom alebo sémantickým odkazom.
www.designend.sk

   
SI.LI

 SI.LI

 

Značku tvorí dizajnérske duo Simona Janišová a Linda Viková. Ich spoločné práce sú fúziou dvoch rôznych prístupov k jednému materiálu - zdieľajú rovnakú vášeň pre porcelán a keramiku. si.li. je zameraná predovšetkým na výrobu domácich potrieb pre každodenné použitie.
www.siliceramics.com

   
Monadabag

 MONADABAG

 

Značku nekonvenčných tašiek založila dizajnérka Mona Paholková. Okrem kožených tašiek vytvára i papierovú variantu z nepremokavého papiera. Sulfátový papier je papier s veľkou elasticitou a vysokou odolnosťou proti roztrhnutiu, určený pre balenie vecí s vysokými nárokmi na pevnosť a trvanlivosť.
www.monadabag.com

   
Remini

 REMINI

 

Remini je slovenská značka zápisníkov. Slovo remini je zo slova reminiscencie – spomienky. Zápisníky s ilustráciami na obálkach vyrábajú preto, aby ste sa s nimi cítili lepšie; aby ste k sebe lepšie priľnuli. Remini vzniklo z vlastných skúseností so zapisovaním a s knižným dizajnom.
www.remini.sk

   
Material Basic - Richard Seneši

 MATERIAL BASIC / RICHARD SENEŠI

 

Material basic sú multifunkčné predmety do interiéru, charakteristické minimalistickými formami, ktoré nechávajú vyznieť materiál v jeho prirodzenej podobe. Sú variované rozmermi, od subtilných kusov až po masívne, sú mobilné a adaptabilné na každé prostredie. Každý kus z kolekcie material basic je vyrobený z pňa konkrétneho stromu, zanechaného po vyrúbaní v krajine či meste.
www.facebook.com/MaterialBasic


   
Andrea Pojezdalová

 ANDREA POJEZDALOVÁ

 

Mladá slovenská odevná dizajnérka, pre ktorej nadčasovú tvorbu sú príznačné čisté línie, obmedzená farebnosť, netradičné strihové riešenia a kombinácie materiálov. Vo svojej tvorbe často využíva kontrast plochy a štruktúry, pomocou ktorých vytvára siluetu odevu.

   
Veroin

 VEROIN

 

veroin je značka šperkov založená Veronikou Blažičkovou v roku 2010. V súčastnosti sa orientuje na dizajn a výrobu zásnubných prsteňov, svadobných obrúčok ako aj na zákazkovú výrobu.
www.veroin.me

   
Popular

 POPULAR / MICHAL RAFAJ A ZUZANA KUBÁNOVÁ

 

Venujú sa tvorbe autorského produktového dizajnu a odevných doplnkov. Súčasťou ich práce je spolupráca na poli grafického / produktového dizajnu pre oblasť súčasnej hudby a umenia. Žijú a tvoria v Bratislave a Novej Dubnici.
www.gopopular.com

   
Guapa

 GUAPA

 

Značku Guapa. vytvorili dve slovenské dizajnérky Alexandra Varšová a Eva Kocnárová ako prirodzený výsledok zladenia sa v pohľade na grafickú tvorbu v jej rozmanitých podobách. Rozhodnutiu zamerať sa na tvorbu vzorov predchádzala rozsiahla spoločná tvorba v oblasti grafického dizajnu, reklamných konceptov a vizuálov pre kultúrne a charitatívne projekty.
www.guapahome.com


   
Retart

 RETART

 

Nezávislý slovenský label, ktorý prezentuje súčasných umelcov a ich výtvarné diela cez funkčné produkty. Retart prepája umenie s vecami každodennej potreby a robí ich tak dostupnými nie len pre galérie, ale i pre bežných ľudí.
www.retart.sk

   
Buffet Clothing

 BUFFET CLOTHING

 

Slovenská odevná značka, ktorá predstavuje priestor, v ktorom sa môžu stretnúť fanúšikovia "street fashion" a súčasného umenia. I keď je každá kolekcia limitovaná, odevy sú určené na každodenné nosenie.
www.buffetclothing.com

   
We are not sisters

 WE ARE NOT SISTERS

 

Mladá módna značka, ktorá navrhuje, vyrába a predáva multifunkčné odevy. Ide o jedinečnú kombináciu produktového a módneho dizajnu s cieľom vytvoriť inovatívne a multifunkčné oblečenie, ktorému bude vlastný zmysel pre humor a zároveň bude disponovať silným dôrazom na detail.
www.wearenotsisters.com

   
KK Bagala

 KK BAGALA

 

Grafický dizajnéri pre Vydavateľstvo KK Bagala. Výstava kníh a grafík, ktoré vytvorili slovenskí dizajnéri pre Vydavateľstvo KK Bagala v rokoch 1991 – 2015. Palo Bálik, Ján Šicko, Emil Drličiak, Martin Šútovec, Danglár, Marek Cina a iní.
www.kkbagala.sk

   
Norbert Šmondrk - Štúdio K.F.A

 NORBERT ŠMONDRK / ŠTÚDIO K.F.A.

 

Tvorba architekta Norberta Šmondrka je dôležitou súčasťou slovenskej architektonickej scény už vyše dvoch desaťročí. Paralelne s architektúrou rozvíja aj svoj potenciál produktového dizajnéra. Tematický záber jeho práce je doširoka rozkošatený a siaha od rozsiahlych architektonických zadaní až po detaily ako je porcelánová šálka. Podstatou jeho tvorivého prístupu je celostné nazeranie na vytváranie životného priestoru, v ktorom sa architektúra a dizajn plynule prelínajú.
www.kfa.sk

   

 SLAVICADIZAJN

 

slávica - dizajnový obchod predáva veci, ktoré majú dušu ...ako darček, pre radosť, len tak, na uzmierenie, za odmenu...slovenskí, ale aj zahraniční dizajnéri, oblečenie, tašky, peňaženky, topánky, šperky, porcelán, iné drobnosti, výnimočné, originálne, ručne robené, kvalitné veci, ktoré majú dušu.

www.slavicadizajn.sk

 


     rainside s.r.o.
Facebook Instagram Facebook Twitter