bootstrap slider by WOWSlider.com v8.6
DNI ARCHITEKTÚRY A DIZAJNU


 

TATRA BANKA
OPENDESIGNSTUDIO
+ URBAN MARKET 2017

 

02 - 04/06/2017
PIATOK 16.00 - 22.00
SOBOTA 11.00 - 19.00
NEDEĽA 11.00 - 19.00

 

FAKULTA ARCHITEKTÚRY STU
NÁM. SLOBODY 19 _ BRATISLAVA

 

Už šiesty rok spolu. DAAD na Urban Markete alebo Urban Market na DAAD.
Opäť sme spojili sily s organizátormi Urban Marketu a Fakultou architektúry STU aby sme osviežili záver Dní Architektúry a Dizajnu a začiatok Urban Marketu. Tentokrát sa môžete tešiť na dve výstavy. Prvou je španielska inštalácia 10 rokov národných cien za
umelecké remeslá, ktorá predstaví prierez produktov a tvorcov, ktorí získali toto ocenenie.
Tou druhou je OPENDESIGNSTUDIO, ktorá rovnako ako minulý rok ukáže diplomové práce absolvujúcich architektov STU.

 

Opäť sa uskutoční CLUBOVKA, tentokrát s talentovanou slovenskou dizajnérkou Petrou
Langerovou, ktorá žije a navrhuje v New Yorku.
V prednáškach sa predstavia kodaňské architektonicko-urbanistické štúdio ADEPT a slovenské štúdio 2021, ktoré v minulom roku získalo cenu CEZAAR za Lávku na Straníku. Na sobotu je pripravené pásmo filmov o architektúre z Vyšehrádskeho regiónu.

Budovu Fakulty architektúry STU navrhol architekt Emil Belluš, ktorý patrí medzi našich najrešpektovanejších architektov 20. storočia.
Moderne tradicionalistická budova bola postavená bola v rokoch 1947 až 1950, za Národnú kultúrnu pamiatku ju vyhlásili v roku 1986.

 
GENERÁLNY PARTNER
 
 
ŠPECIÁLNI PARTNERI
 
 
PARTNERI
 
 
 
 
MYŠLIENKU DAAD PODPORILA
 
 
ORGANIZÁTORI DAAD

 

 

   

'10 rokov Národných cien za umelecké remeslá'
'10 anos de Premios Nacionales de Artesanía'

30/05 - 04/06/2017
Fakulta architektúry STU, Námestie Slobody 19, Brtatislava


Po Madride a Murcii začína výstava '10 rokov Národných cien za umelecké remeslá' svoje putovanie po európskych krajinách.
V Bratislave bude od 30. mája do 4. júna a v Ľubľane od 16. júna do 3.
septembra 2017.


Výstava predstavuje víťazné diely jednotlivých ročníkov súťaže a v jedinečnom a avantgardnom výstavnom prevedení ponúka tvorbu autorov ako Vicente Gracia, Idoia Cuesta, Ceramica Cumella, Teixidors aleboo Guarnicionería Dorantes
.


Španielske umelecké remeslá prekračujú hranice. Táto výstava najvýznamnejších diel v oblasti umeleckých remesiel v Španielsku sa
predstaví v Bratislave vrámci Dní architektúry a dizajnu (DAAD) Bratislava. Neskôr sa presunie do Ľubľany do Slovinského etnografického múzea, kde bude verejnosti prístupná od 16. júna do 3. septembra, kde ju slávnostne otvorí minister kultúry Anton Peršak.
Výstava prezentuje diela umelcov, ktorým bola udelená Národná cena za umelecké remeslá, ktorú v roku 2006 založila Vláda Španielska prostredníctvom Školy priemyselného manažmentu (EOI) a jej katedry
propagácie umeleckých remesiel, Fundesarte.


   
 

DIPLOMOVÉ PRÁCE ŠTUDENTOV FA STU

30/05 - 04/06/2017 - 9:00 - 18:00
Fakulta architektúry STU, Nám. Slobody 19, Bratislava


Opendesignstudio je výstavný formát, ktorý sa zameriava na viacmenej prvú verejnú prezentáciu prác mladých architektov, urbanistov a dizajnérov. Tí najčerstvejší o svoje absolventské diplomy zabojujú práve počas trvania festivalu DAAD. Výstava v priestoroch Fakulty architektúry STU predstaví okolo 150 diplomových projektov, ktoré vznikli na záver akademického roku 2016/2017. Študenti sa venovali reálnym, ale aj čiastočne fiktívnym zadaniam, a pri riešeniach uplatnili rôzne prístupy k tvorbe. Zaujímavé je tiež sledovať stopy vplyvu pedagógov – vedúcich diplomových projektov, medzi ktorými nájdeme viaceré známe osobnosti súčasnej slovenskej architektúry. A rôznorodé sú aj témy ako napríklad revitalizácia areálu likérky Old Herold v Trenčíne, Polyfunkčný bytový komplex Cvernovka v Bratislave, Nová škola architektúry, Železničná stanica Bratislava a tak ďalej.
Diplomovky sú pre študentov poslednou príležitosťou slobodne tvoriť, experimentovať či provokovať bez ohľadu na obmedzenia praxe.
Opendesignstudio je preto jedinečnou príležitosťou spoznať myslenie nastupujúcej generácie, a tým získať aj náčrt budúcnosti slovenskej architektúry a dizajnu.

 

   

2021 Bratislava

02/06/2017 - 18:00
Fakulta architektúry STU, Nám. Slobody 19, Bratislava

 

Prezentácia tvorby slovenského architektonického tímu.

Minulý rok si za Lavku na Straniku odniesli CEZAARa, veľa sa o nich hovori v suvislosti s nadejnou buducnosťou organizovania architektonickych súťaži na Slovensku. Architekti z atelieru 2021 na DAAD možno prezradia, čo je ukryte za čiselnou šifrou ich názvu, no celkom určite predstavia aj jedno z čerstvych diel rozšírenie cintorína v Leopoldove.

 

2021 sú momentálne Peter Lényi,Ondrej Marko, Marián Lucký, Marek Harčarík, Juraj Hariš, Miša Lorinczová, Jana Kvasniaková a Lucia Budzáková.
Zaujímajú ich predovšetkým verejní investori a projekty vo verejnom priestore, ktoré majú širší spoločenský vplyv. V uplynulých piatich rokoch sa zúčastnili viac než tridsiatich súťaží vyhlásených verejnými investormi. Okrem toho štyri súťaže zorganizovali, pre Slovenskú komoru architektov napísali Manuál súťaží návrhov. Okrem intelektuálnej práce vo veľmi rozmanitých mierkach ich baví občas si niečo vlastnoručne postaviť. Na policiach majú vedľa literatúry odloženú motorovú pílu, vŕtačky, brúsky a desať kíl vrutov.
www.2021.sk

   

ADEPT
architekti
Kodaň / Dánsko

 

02/06/2017 - Prvá liga
FA STU - Námestie Slobody 19, Bratislava

 

Architektonické štúdio Adept založili v roku 2006 traja architekti Anders Lonka, Martin Laursen a Martin Krogh. Spoluprácu opreli o dlhoročné priateľstvo, ktoré siaha až do detstva v rodnom Aarhuse. Spoločne naberali aj zahraničné skúsenosti, za ktorými sa vybrali do Rotterdamu, Berlína a New Yorku.
V posledných rokoch vyhrali viacero významných národných aj medzinárodných architektonických a urbanistických súťaží. Zabodovali v nich aj vďaka presvedčeniu, že architektúra a urbanizmus nie sú samostatné
disciplíny, ale tvoria jednotnú sústavu vzájomných vzťahov medzi budovou,
prostredím, krajinou, človekom a širším spoločenstvom. Ako práce pribúda,
narastá aj ateliér, dnes má až 40 zamestnancov a aj vysunuté pracovisko
v čínskom meste Guangzhou. Všetci traja hlavní architekti sa okrem tvorby
venujú aj pedagogickej činnosti. www.adept.dk

PETRA LANGEROVÁ
dizajnér
New York / USA


02/06/2017 - Clubovka
FA STU - Námestie Slobody 19, Bratislava

 

Petra Langerová študovala na bratislavskej Škole úžitkového výtvarníctva aranžérstvo u Rudolfa Filu, potom sa pustila do štúdia architektúry na VŠVU. Cesty ju zaviedli do USA, kde sa po ročnom štúdiu scénografie a kostýmu v Južnej Karolíne nakoniec rozhodla pre dizajn, a to na prestížnej Parson's School of Design v New Yorku. Pracovala pre viaceré globálne módne značky ako Narciso Rodriguez, J. Crew, Tommy Hilfiger, GAP a z pozície asistentky dizajnéra sa postupne vypracovala až na šéfdizajnérku. V rokoch 2013-2015
významne prispela k imidžu a medzinárodnému renomé start-upovej značky Everlane. Následne však módu načas odložila a pustila sa do budovania vlastnej komornej značky Conmateria. Zameriava sa na dizajnérsku tvorbu úžitkových predmetov, pričom zúročuje know-how a ľudský potenciál malých rodinných manufaktúr z USA a Talianska.
www.conmateria.com

   

URBAN MARKET: TEN NAJLEPŠÍ
LOKÁLNY DIZAJN VČERA AJ DNES!

02 - 04/06/2017
16.00 - 22.00 - piatok
11.00 - 19.00 - sobota
11.00 - 19.00 - nedeľa


Fakulta architektúry STU, Nám. Slobody 19, Bratislava

 

Urban Market síce nie je retro, no radi si zaspomíname. Od úplných začiatkov v klube Unique, cez už neexistujúcu Cvernovku, Starú tržnicu, Pisztoryho palác, až po Fakultu architektúry STU. Tam všade bol aj skvelý domáci a zahraničný dizajn.

 

Na jarnej edícii už ôsmeho ročníka Urban Marketu sa predstaví viac ako stovka dizajnérov a značiek z oblasti módy, šperku, doplnkov, dizajnu a ďalších kreatívnych odvetví.
Témou, ktorá je leitmotívom aktuálneho marketu, sa stala retrospektíva v zmysle konfrontácie minulosti s našou prítomnosťou. Retrospektíva nie je len retro. Retrospektíva je pohľad späť na veci a okolnosti, ktoré nás ovplyvnili. Záznam spoločenského a kultúrneho vývinu človeka a spoločnosti, vývoja a zmien dizajnu, architektúry, módy. Dnes sa vraciame k štýlom rokov minulých. Čoraz častejšie sa do šatníkov a interiérov vracia sviežosť, farebnosť, výraznosť a hlavne sloboda.
Nespútanosť, spontánnosť, sloboda v myslení aj prejavoch. Okrem predajnej časti a gastrozóny sú na programe aj viaceré sprievodné aktivity, tvorivé dielne, hudobné vystúpenia, inštalácie a výstavy. Chuťovkou bude opäť Rooftop Stage, ktorý sa, ako už názov napovedá, bude nachádzať na streche fakulty. Upozorňujeme, že kapacita je značne limitovaná a možností užiť si magické spojenie krásneho výhľadu so živými hudobnými performanciami bude len pár.
Piatkovú a sobotnú noc zakončia dve afterparties, tá prvá v Nu Spirit Clube a druhá v novootvorenom Luna Bare. V súlade s témou Urban Marketu, ktorou je pre túto edíciu Retrospektíva, bude odmenený každý návštevník oblečený v duchu tejto témy, a to Jameson drinkom.
www.urbanmarket.sk

 


     rainside s.r.o.
Facebook Instagram
 
Facebook Instagram Facebook Twitter